Kıraça Holding
Anasayfa | Site Haritası | İletişim
English
 
HAKKIMIZDA Kurumsal

Üst Yönetim

Üst Yönetim

Üst Yönetim

İnan Kıraç - Başkan
Sn. İnan Kıraç, kariyerine 1961 senesinde Koç Grubu'na bağlı Ormak A.Ş.'de satış memuru olarak başladı. 1966 yılında Fiat Kamyonları'nın ve Midibüsleri'nin imalatçısı olan Otoyol'un Genel Müdürlüğü'ne atandı. 1970 yılında Türkiye'de üretilen Fiat Otomobilleri'nin pazarlama ve dağıtım şirketi Tofaş Oto Ticaret'in Genel Müdürü oldu. Önce Koç Holding'in Tofaş'tan sorumlu Başkan Yardımcılığı'na, daha sonra Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanlığı'na atandı. 1998 tarihinde emekliye ayrılıncaya kadar Koç Holding Yürütme Kurulu Başkanı (CEO) olarak hizmet veren Sn. İnan Kıraç, Türk Otomotiv Sektörü'nün gelişiminin her anına tanıklık etmiş, her ayrıntısına profesyonel yönetici olarak emek vermiş ve birçok dev fabrikaya imzasını atmıştır.

Claude Nahum - Başkan Vekili
Sn. Claude Nahum, London University of Kings College'den otomotiv yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1969 yılında Tofaş Oto A.Ş. Teknik Bakım Sorumlusu olarak Koç Topluluğu'na katıldı. 1980'de Kofisa Trading Co.'nun başkanı olarak İsviçre'ye yerleşerek, Koç Grubu'nun diğer uluslararası ticaret şirketlerini kurmaya başladı. 1991'de, Dış Ticaret Grubu Sorumlu Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 1997 yılında Dış Ticaret Grubu Başkanlığı'na atanan Sn. Claude Nahum, Koç Dış Ticaret Grubu'nun 1980'de sadece 10 milyon USD olan toplam cirosunu, görevde olduğu dönemde 1,6 milyar USD'a çıkartmıştır. Kendisi Kıraça Şirketleri'nin de kurucu ortağıdır.

Ümit Taftalı - Üye
A.Ümit Taftalı, yüksek lisansını (M.B.A.) University of South Carolina’da tamamladıktan sonra Atlanta, New York ve Londra’da yatırım bankacısı olarak çalışmış; Merrill Lynch & Company, Bankers Trust Company ve Goldman Sachs International’da üst düzey görevler üstlenmiştir. Halen Suna Kıraç’ın vekil-danışmanı olarak çalışan A. Ümit Taftalı, yirmi üç yıldır uluslararası finansal piyasaların içindedir. Taftalı; Suna ve İnan Kıraç Vakfı, TESEV, TÜSİAD, Saint Joseph Eğitim Vakfı, TEGV, FİDYAK, Galatasaray Spor Kulübü, American Finance  Association (ABD), Financial Management Association (ABD), Museum of American Financial History (ABD), BSU Foundation (ABD), Turkish Bankers Association (İngiltere), The American Turkish Society (ABD) gibi bir çok vakıf ve dernekte de mütevelli heyeti, yönetim kurulu, kurucu veya üye olarak yer almıştır. İngilizce ve Fransızca konuşan Taftalı, Yönetim Komitesi Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Jan Nahum - Üye
1950 Ankara doğumlu Jan Nahum, lise eğitimini İstanbul Robert Koleji’nde görmüştür. Üniversite eğitimini Londra’da Royal College of Art (RCA)’da, her yıl dünyada sadece dört öğrencinin kabul edildiği “Otomotiv Dizayn” bölümünde yapan Nahum “Ekonomik Araç” üzerine yapmış olduğu araştırmasıyla o yılın “Penguen Tasarım Ödülü”nü almıştır.

İş hayatına 1973’te, Otosan’da Proje Mühendisi olarak başlamıştır. 1975’ten itibaren 9 yıl içerisinde Koç Holding’in Ar-Ge Merkezi’nde sırasıyla bölüm dizayn başkanı ve koordinatörü olarak görev almıştır. 1984’te Otokar’a geçen Nahum, 10 yıl süreyle şirketin genel müdürlüğünü üstlenmiş ve bu süre zarfında Otokar’ın Land Rover ve zırhlı araç üretimi ile savunma sanayinde faaliyet göstermesine ön ayak olmuştur. Ardından üç yıl boyunca, Koç Holding Fiat ortaklığındaki Tofaş’ta genel müdürlük görevini yürütmüş, bu dönem içerisinde Tofaş’ın ciddi boyutlu Ar-Ge faaliyetine geçişine ve Tofaş’ın burayı bir Fiat üretim üssüne dönüştürmesine Doblo projesi ile önayak olmuştur. Nahum, 1998-2002 yılları arasında da şirketin murahhas azası olmuştur.

Nahum, daha sonra 2004 yılına kadar Tofaş’ın yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve FIAT S.P.A.’nın uluslararası iş geliştirme bölüm başkanlığı görevlerini eş zamanlı olarak sürdürmüştür. 
2004’te Kıraça Holding bünyesinde faaliyet gösteren Karsan Otomotiv’in yönetim kurulu üyesi olan Nahum, 2005-2007 yılları arasında Petrol Ofisi’nin genel müdürlüğünü yürütmüştür. 
2005 yılında aile firması Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin kuruluşuna öncülük eden Nahum; Hexagon’un iş sahaları olarak Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendiren otomotiv, yenilenebilir enerji, gelişen teknolojiler ve çevre sektörlerini belirlemiştir. Nahum, Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığının yanısıra, 2008 yılı itibariyle Karsan’ın murahhas azası görevini de sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Nahum’un uzmanlık alanları otomotiv, tasarım, endüstri mühendisliği ve enerjidir.

Bahattin Başoğlu - Üye
1942 yılında Kazasker, Erenköy’de doğan Başoğlu, 1949-1954 yıllarında Erenköy, Zihnipaşa İlkokulu’nda, 1954-1957 yıllarında Yeldeğirmeni, Kemal Atatürk Ortaokulu’nda, 1957-1960 yıllarında Haydarpaşa Lisesi’nde ve 1960-1964 yıllarında İstanbul Üniversitesi-İktisat Fakultesi İşletme-Maliye Bölümü’nde okumuştur. 1964-1966 yıllarında yedek subay olarak Mardin’de askerlik görevini tamamlayan Başoğlu, 3 Nisan 1967 yılında Koç Grubu’nda Otoyol Sanayi A.Ş.’de Maliyet Muhasebesi Şefi unvanı ile göreve başlamıştır. 1 Haziran 1970 yılına kadar burada görevini sürdüren Başoğlu, yeni kurulacak Tofaş Oto Ticaret A.Ş.’nin kuruluş calışmalarında bulunarak, Aralık 1970 başında kurulan Tofaş Oto Ticaret A.Ş.’de Muhasebe Müdürü olarak goreve başlamıştır. Zaman içinde Muhasebe-Mali-İdari İşler- Personel-İstihbarat ve Teminat-Bilgi İşlem departmanlarının başında bulunmuştur. Başoğlu, muhtelif kademelerde bulunduktan sonra 1981 yılında Genel Müdür Yardımcısı olmuş ve 30 Haziran 2001 tarihinde Koç Grubu’ndan ayrılmıştır. 2 Temmuz 2001 tarihinde Kıraça Grubu’nda işe başlayan Başoğlu, halen Kıraça Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve Yönetim Komitesi Üyesi, Kıraça Grubu Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulunmaktadır.

İpek Kıraç - Üye
Yönetim Kurulu Üyesi 2002 yılında Koç Özel Lisesi’nden, 2007 yılında da Brown Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olan İpek Kıraç, aynı üniversitede Kamu Sağlığı alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Kurucu Üyesi olan İpek Kıraç, aynı zamanda Koç Özel Lisesi İcra Kurulu Üyeliği, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, TEGEV Mütevelli Heyeti Üyeliği, Amerikan Hastanesi Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Zer Merkezi Hizmetler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. İpek Kıraç, Mart 2012’den itibaren Kıraça Holding iştiraki olan Sirena Marine Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin CEO’su olarak görev almaktadır.

Nevzat Tüfekçioğlu - Üye
1941 yılında Bursa’da doğmuş,1959 yılında Bursa Erkek Lisesini,1963 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Şubesini bitirmiştir.
1963 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirmesini müteakip Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulunda 1974 yılına kadar Maliye Hesap Uzmanı olarak çalışmıştır.
1974 yılında Koç Holding Mali Grubunda çalışma hayatına devam ederek;Koç Holding Denetim ve Mali Grup Koordinatörlüğü,Başkan Yardımcılığı ve Başkanlık görevlerini yürüttükten sonra 2002 yılında emekli olmak suretiyle aktif çalışma hayatını sona erdirmiştir.
Birkısım şirketlerdeki yönetim kurulu üyeliği yanında bazı Vakıflarda Danışmanlık,Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.