Kıraça Holding
Anasayfa | Site Haritası | İletişim
English
 

Sirena Marine

Sirena Marine
Sirena Marine

Sirena Marine

Sirena Marine

Sirena Marine Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kıraça Holding'in 2006 yılı Kasım ayında, dünyaca ünlü motoryat üreticisi Azimut - Benetti Grubu ile yapmış olduğu anlaşma neticesinde kurulmuştur. Türkiye’nin seri yat üretimi yapan ilk şirketi Sirena Marine, 2006'dan bu yana 300'ün üzerinde yat üretmenin yanı sıra, tanınmış yat tasarımcılarını yerel üretim tecrübesiyle birleştirerek dünya markaları geliştiriyor. Sirena Marine’in performansla konforu birleştiren yelkenli markası Azuree ve lüks segment seyir teknesi markası Euphoria Yachts tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

Avrupa'nın üçüncü büyük tekne imalatçısı ve 24 metre üzeri motoryat üretiminde dünya lideri olan İtalyan Azimut - Benetti Grubu ile Kıraça Holding arasındaki anlaşmaya göre motoryat imalatı ve denizcilikle ilgili faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan Sirena Marine, ilk aşamada Azimut'un 13,21 metrelik Azimut 42E modelinin üretimini gerçekleştirmiştir. Sirena Marine, 2008 – 2011 yılları arasında, %60 malzeme yerlilik oranına sahip 119 adet tekne üretmiştir. Bu üretimini yaklaşık 320 çalışanı ile Kıraça Holding'in Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu tesisi içerisinde, test havuzu ve stok yeri de bulunan 5.750 m2'lik alanda tamamlamıştır. 2009’den bu yana seri üretim 35.000 m2’si kapalı alan olmak üzere, toplam 155.000 m2 alana kurulu Bursa Orhangazi’deki Sirena Marine Fabrikası’nda gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de dünya markaları yaratmak vizyonuyla kurulan ve Azimut - Benetti Grubu ile işbirliğini yeni projelerle güçlendiren Sirena Marine, 2008 yılında dünya deviyle olan işbirliğini ortaklığa dönüştürerek bir ilke imza atmıştır. Azimut – Benetti Grubu’nun ilk defa İtalya dışında üretim yapmaya başladığı bu ortaklık neticesinde Sirena Marine, motoryat üretim yelpazesini genişleterek 2008 - 2011 yıllarında 30 adet Azimut 55 üretmiştir.

Sirena Marine

Sirena Marine, Azimut – Benetti Grubu ile birlikte geliştirdiği bir diğer proje kapsamında, tasarımını kendi bünyesinde gerçekleştirdiği yeni ürünleri Azimut 38 ve Azimut 40S'in üretimine 2009 Haziran ayında Sirena Marine Fabrikası’nda başlamıştır. Bugün üretimi yıllık 60 tekne kapasitesine ulaşan Azimut 38 ve Azimut 40S, tüm dünyaya ihraç ediliyor. 2012 yılından bu yana Magellano 43 de Sirena Marine Fabrikası'nda üretiliyor.

Sirena Marine ayrıca Türkiye'nin ilk seri üretim yelkenli markası olan Azuree’nin de yaratıcısıdır. Azuree 33, Azuree 33C, Azuree 40 ve Azuree 46 tekneleri, Sirena Marine tasarım ve mühendislik ekiplerinin dünyaca ünlü tasarımcılarla işbirliği ile geliştirilerek üretiliyor.

2010 yılında lanse edilen Azuree 40, prestijli “European Yacht of the Year” ödüllerinde performans-gezi teknesi kategorisinde 5 finalist tekne arasında yer alırken, markanın ikinci modeli Azuree 33 ise 50. Cenova Uluslararası Boat Show’da gerçekleştirilen dünya lansmanı sırasında Barca dell’Anno (Yılın Teknesi) ödülüne layık görülmüştür.

2013 Cannes Yachting Festival’de dünya prömiyeri gerçekleştirilen Azuree markasının amiral gemisi Azuree 46 ise dünyaca ünlü İngiliz tasarımcı Rob Humphreys’in imzasını taşıyor. Azuree serisinin tüm modelleri gibi, okyanus geçiş belgesi CE A’ya sahip olan Azuree 46’nın iç mekan tasarımı Sirena Marine Tasarım Ekibi tarafından yapıldı. 

Ödüllü Azuree 33’ün karakteristik çeneli gövde formu korunarak yeniden tasarlanan Azuree 33C’nin lansmanı 2015 yılında CNR Avrasya Boat Show’da gerçekleştirildi.

Sirena Marine, lüks segment yelkenli markası Euphoria Yachts’ın marka ve ürün geliştirme çalışmalarına 2012’de başladı. Markanın ilk modeli Euphoria 54, Sirena Marine’in dünyaca ünlü yat tasarımcısı Germán Frers ile işbirliği yaparak geliştirdiği göz alıcı bir tekne. İç mekan tasarımı Design Unlimited tarafından yapılan Euphoria 54’ün dünya prömiyeri Şubat 2014’te CNR Avrasya Boat Show’da gerçekleştirildi. Euphoria 54’ün lüks ve konforu, bir ya da iki kişi tarafından rahatça idare edilebilmesi ve açık deniz performans göstermesi Germán Frers tasarımlarının ayırt edici özellikleri olarak dikkat çekiyor.

Eylül 2014’te Cannes Yachting Festival’de gösterilen Euphoria 54, dünyanın en önemli yat ve tekne editörlerinin katılımıyla gerçekleşen bir basın toplantısında tanıtıldı. Sirena Marine’in ödüllü markası Azuree gibi lüks yelkenli markası Euphoria Yachts da ilk modeli Euphoria 54 ile Avrupa’nın En İyi Yatı 2015 ödülüne aday gösterildi. Şu an üretimde olan Euphoria 68’in tasarımını da Germán Frers gerçekleştirdi. 68’in iç mekan tasarımını yine Design Unlimited ekibi üstlendi. Üretimi devam etmekte olan Euphoria 68, 2016 Şubat’ında sahibine teslim edilecek.

Sirena Marine

Lüks segment yelkenli markası Euphoria Yachts’ın 3. modeli olan Euphoria 84’ün tasarımı da serinin diğer modellerinde olduğu gibi German Frers imzası taşıyor.

Sirena Marine yüksek kalitede deniz ekipmanları üretmekte ve paslanmaz çelik, mobilya, döşeme, GRP, tik, elektrik dağıtım panoları ve kablo setlerinin kalitesiyle sektördeki bilinirliğini her geçen gün artırmaktadır. 

Bugün otomotiv ve raylı sistemler sektörünün IRIS sertifikalı öncü üreticilerinden olan Sirena Marine, denizcilik projelerinin yanı sıra raylı sistemler, otomotiv, savunma sanayi ve iş makinaları sektörlerinde kompozit ve paslanmaz parça üretimleri ile sektör yelpazesini genişletmiştir. Denizcilik projelerinde edindiği know-how’ı farklı sektörlerde kullanmak amacıyla Otomotiv ve Raylı Sistemler Direktörlüğü kurularak bu sektörler için kompozit ve paslanmaz parça üretimine başlanmıştır. 

Sirena Marine, devam etmekte olan üretim faaliyetlerinin yanı sıra,  Azimut - Benetti Grubu'nun tüm ürün gamının Türkiye Distribütörlüğü’nü yapmıştır.  Kademeli olarak başlatılan ve ilk aşamada 39-70 feet arası yatları kapsayan distribütörlük faaliyetleri, 2009 Eylül ayı itibari ile Azimut’un tüm modellerini kapsar hale gelmiş ve 2014 Ekim’e kadar devam etmiştir. Ekim 2014’de Azimut Benetti ve Sirena Marine işbirliğiyle kurulan Azimut Turkey kapsamında Sirena Marine’in CEO’su Sn. İpek Kıraç’ın Azimut Yachts Türkiye yönetiminde aktif bir görev almayı kabul etmesiyle, Azimut Yachts ile birlikte Azimut marka imajını güçlendirecek pazarlama faaliyetleri yürütülmektedir.

Sirena Marine, ayrıca Azimut yatlarının Türkiye’deki yetkili satış sonrası ve teknik servis hizmetleri sağlayıcısıdır.

Sirena Marine’in satış ofisi Nişantaşı’nda, Satış Sonrası Hizmetler ofisi ise Pendik’teki Marinturk Istanbul City Port’ta yer alıyor. Sirena Marine satış ve satış sonrası hizmetlerini güçlendirmek için Göcek'te de bir ofis kurdu. Hizmet ağını yaygınlaştıran Sirena Marine’in Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ofis çalışmaları devam ediyor.

Müşteri memnuniyeti odaklı üretim anlayışı, üretim kapasitesi ve kalitesi ile kısa sürede başarısını ispatlayan Sirena Marine, önümüzdeki dönemlerde farklı yatırımlarla faaliyet alanını genişletmeyi sürdürecek.

www.sirenamarine.com.tr

Sirena Marine