Kıraça Holding
Anasayfa | Site Haritası | İletişim
English
 

Karsan

Karsan
Karsan

Karsan

Karsan

Türk otomotiv sanayinde 49 yılı geride bırakan Karsan, kurulduğu günden bu yana ticari araç segmentinde kendi markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları için modern ve esnek üretim tesislerinde üretim yapmaktadır; yaygın ağı ile pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerini sürdürmektedir.

1966 yılında kurulan ve 1979-1998 yılları arasında Koç Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Karsan, 1998 yılında İnan Kıraç'ın çoğunluk hisselerini almasıyla birlikte Kıraça Holding bünyesine dahil olmuştur. 1981 yılından bu yana %100 yerel sermaye ile ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan'ın Bursa Akçalar'daki fabrikasının yatırımına 1998 yılında, bu tesiste araç üretimine de Ekim 1999'da başlanmıştır. Bugün iki vardiyada 70 bin, üç vardiyada 95 bin araç üretebilecek yapıda olan Karsan Akçalar Fabrikası, ilave yatırımlarla 100 bin adet üzerine çıkabilecek bir kapasiteye sahiptir. Otomobilden kamyona, minivandan otobüse kadar her türlü aracı üretebilecek esneklikte tasarlanan Akçalar Fabrikası, Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, 80 bin metrekaresi kapalı toplam 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. 

10 yılı aşkın süredir otomotiv sanayinde Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda olan Karsan “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu doğrultusunda toplu taşımacılığa modern ürün ve hizmetler sunmayı hedeflemekte; 5 metreden 18 metreye uzanan geniş ürün gamı, sektördeki tecrübesi, dünya devleri tarafından onaylanmış üretim kalitesi, nitelikli iş gücü ve bağımsız şirket yapısıyla sektördeki iddiasını sürdürmektedir. Karsan vizyonu doğrultusunda iş ortakları ve lisansörleri ile birlikte yeni ve mevcut ürünlerin türevlerini geliştirerek yük ve yolcu taşımacılığında tüm segmentlerde yer almayı hedeflemektedir. Toplu taşımacılık segmentinde “yenilikçi ürün ve hizmetleri” “fikirden pazara” geliştirmek ve pazara sunmak için faaliyetlerini sürdüren Karsan, özellikle Ana Üretici- OEM (Original Equipment Manufacturer) iş kolunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Karsan, araştırma-geliştirmeden üretime, pazarlamadan satış ve satış sonrası faaliyetlere kadar stratejik ortağı olan şirketler ile otomotiv değer zincirinin tamamını yönetmektedir. 

Karsan bugün Hyundai lisansı ile Hyundai Truck HD35/75 hafif kamyonları, BredaMenarinibus lisansı altında BredaMenarinibus marka otobüsleri ve kendi markası altında Karsan JEST‘in üretimini gerçekleştirmektedir. Karsan ayrıca kendi markasına sahip minibüs ve midibüslerin, Hyundai Truck HD Serisi hafif kamyonların ve BredaMenarinibus otobüslerin pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerini de yürütmektedir. Karsan araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında endüstriyel hizmetler de sağlamaktadır.

Karsan, Türkiye’nin kendi otomobil markasına sahip olması gerektiği inancıyla Karsan markası altında üretilmek üzere “Concept V1” modelini geliştirmiştir. İhale sürecinde New Yorkluların en beğendiği taksi modeli seçilen Concept V1, hareket engelli vatandaşların ulaşım özgürlüğüne erişmelerini, yolcu ve sürücülere keyif ve konforu sunarak ulaşıma yeni bir boyut kazandırmayı amaçlamaktadır. Benzer şekilde Concept V1’in binek versiyonu da hareket kabiliyeti sınırlı olan bireylerin herkes gibi kendi araçlarında aileleriyle birlikte seyahat edebilmelerine olanak sağlamaktadır. Her iki model de – taksi ve binek – yüksek düzeyde erişebilir araç platformu olarak tasarlanmıştır. Modern tasarımı ile ConceptV1 farklı motor alternatiflerine (benzinli, dizel, EV, CNG) sahiptir.

2012 yılında 15 binin üzerinde araç üretimi gerçekleştiren Karsan, yaklaşık 583 milyon TL ciro elde etmiştir. Karsan 2012’de ihracatta OSD üyesi otomotiv şirketleri arasında 7. sırada, ticari araç üreten şirketler arasında 3. sırada yer almış olup, toplam satışları içinde ihracatın payı %71.1’dir. Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023'e gelindiğinde Türk otomotiv sanayi için hedeflenen 75 milyar dolarlık ihracat hedefinde de söz sahibi olmayı amaçlamaktadır.

İSO’nun (İstanbul Sanayi Odası) yaptığı araştırmaya göre 2012 yılı "Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 151. sırada yer alan Karsan’da bugün 1000’i aşkın kişi çalışmaktadır. Yüzde 63.46'sı Kıraça Grubu, yüzde 1.73'ü İnan Kıraç'a ait olan Karsan'ın yüzde 34.81 oranında hissesi ise diğer hissedarlara aittir. 2012 yıl sonu itibariyle Karsan’ın Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. kayıtlarındaki fiili dolaşımdaki pay oranı %33,63’tür.

www.karsan.com.tr

Karsan

Karsan